logo Strona Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Strona Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie English version
Strona główna > Konferencje
Symulacja akcji ratowniczej na Dniach Technik Satelitarnych Drukuj E-mail

Dni Technik Satelitarnych

W dniach 21-24 czerwca 2007 odbyły się, zorganizowane przez Polskie Biuro do spraw Przestrzeni Kosmicznej, Dni Technik Satelitarnych.

Główną imprezę zorganizowano w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracownicy Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji przygotowali stanowisko wystawowe, na którym zaprezentowano Zintegrowany System Batymetryczny oraz nowoczesne zastosowania technik satelitarnych. Można było także wysłuchać prezentacji pt.: "Trójwymiarowy model ogrodów BUW i inne przykłady zastosowań nawigacji satelitarnej". Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami wykorzystywanymi w różnorodnych technikach satelitarnych.

 

Zdjęcia ze stanowiska wystawowego:
Stoisko wystawowe KGSiNStoisko wystawowe KGSiN
Stoisko wystawowe KGSiNPrezentacja w terenie

Poza częścią wystawienniczą odbyły się również pokazy terenowe. Katedra Geodezji Satelitarnej i Nawigacji, Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz firma Keratronik zorganizowały symulacje przebiegu akcji ratowniczej na Wiśle

Kontekst sytuacyjny

Flaga KGSiNPrezentacja terenowa
Stoisko w tereniePokaz


Nad Wisłą uruchomione
zostało na potrzeby pokazu Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego prowadzona była akcja ratownicza. Centrum wyposażone zostało w nowoczesny system monitoringu satelitarnego i koordynacji działań ratowniczych.Sekwencja wydarzeń


1. Do Centrum Powiadomiania Ratunkowego pod numer alarmowy 112 dzwoni z telefonu komórkowego osoba, która zauważyła na Wiśle wypadek pontonu i wzywa pomoc. Dzięki dostępnej lokalizacji dzwoniącego możliwa jest szybka lokalizacja miejsca zdarzenia i określenie jej pozycji na monitorze w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dokładne określenie miejsca przebywania poszkodowanych umożliwia szybkie skierowanie do nich łodzi ratunkowej.

Pokaz2Pokaz3


3. Nad miejsce zdarzenia zostaje skierowany bezzałogowy samolot Hobbit, którego głównym celem jest szybka lokalizacja i obserwacja poszkodowanych. Bezzałogowy samolot Hobbit krąży nad danym obszarem i przekazuje do sztabu obrazy poszkodowanych w czasie rzeczywistym. Zmiana toru jego lotu widoczna jest na monitorze.

Pokaz4


4. Łódź ratunkowa wyrusza na pomoc poszkodowanym. Dzięki umieszczonemu na niej terminalowi GPRS i odbiornikowi GPS aktualne położenie łodzi, jej kierunek ruchu oraz prędkość przez cały czas widoczne są na monitorze w sztabie kryzysowym.

Pokaz5


5. Zespół ratowniczy płynący do wezwania zauważa ponton z rozbitkiem. Po dopłynięciu doń i stwierdzeniu braku bezpośredniego zagrożenia przekazuje informację do dowodzącego akcją. Ze względu na odebrane w tym samym czasie wezwanie do innego groźniejszego wypadku w którym są ranni, łódź ratunkowa zostaje skierowane na nowe miejsce zdarzenia.

Pokaz6Pokaz7

 
6. Kierujący akcją przyjmuje powiadomienie o sytuacji przy pontonie, namierza jego pozycję i dysponuje drugi zespół ratowniczy do wywróconej łodzi. Równocześnie samolot Hobbit lokalizuje i śledzi dryf pontonu.

7. Pierwszy zespół ratowniczy dociera do uwięzionych na łasze. W związku z ciężkim stanem jednego z poszkodowanych istnieją wątpliwości co do możliwości jego bezpiecznej ewakuacji. Niestety, w załodze łodzi nie ma lekarza. 

Pokaz8Pokaz98. W tym czasie drugi zespół ratowniczy dociera do rozbitka na pontonie i podejmuje go na pokład, a ponton holuje do bezpiecznego brzegu.


Pokaz10


9. Zostaje uruchomione łącze przekazujące obraz i dźwięk, dzięki któremu obecny w Centrum Powiadamiania Ratunkowego lekarz-specjalista udziela instrukcji ratownikom znajdującym się na łasze.

10. Poszkodowani zostają zabrani na pokład łodzi i przewiezieni na drugi brzeg. Równocześnie, na wniosek lekarza, kierujący działaniami dysponuje terenowy pojazdu ratowniczy (quad) dla jak najszybszego odebrania i przetransportowania rannego do miejsca, do którego będzie mogła dotrzeć karetka.

Pokaz11Pokaz1211. Dzięki nawigacji satelitarnej załoga quada zna miejsce lądowania łodzi i jest w stanie szybko do niej dotrzeć. Ranny zostaje zabrany do pojazdu i przetransportowany w bezpieczne miejsce.

Pokaz13Pokaz14

 

 
wstecz   dalej »