logo Strona Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Strona Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie English version
Strona główna > Nagrody i wyróżnienia > Nagrody Ministra Budownictwa
Nagrody Ministra Budownictwa Drukuj E-mail

 

Nagrody

 

Nagrody ministra budownictwa

 

Ponad 230 prac wpłynęło w tym roku na konkurs ministra budownictwa. Wśród wyróżnionych jest pięć osób z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM.

 

Andrzej Aumiller, minister budownictwa zaznaczył, że nagrody odzwierciedlają stan polskiej nauki, edukacji i zaplecza badawczego. To forma weryfikacji dorobku, poziomu ośrodków oraz aktywności autorów i wydawców.

Za pracę dyplomową nagrodę dostał mgr inż. Daniel Zinkiewicz, zaś dr inż. Wojciech Jarmołowski za pracę doktorską. Było też wyróżnienie – dla dr. inż. Arkadiusza Tyszko (za pracę doktorską) oraz promotora tej pracy - prof. Stanisława Oszczaka, a także dr. inż. Adama Ciećko, za kierowanie nagrodzoną praca dyplomową Daniela Zinkiewicza.

Dr inż. Wojciech Jarmołowski pracę doktorską poświęcił geoidzie na południowym Morzu Bałtyckim i w północnej części Polski. Geoida to powierzchnia pokrywająca się z poziomem mórz i oceanów. Wyznacza się ją po to, aby obliczyć wysokości nad poziomem morza. Dr Jarmołowski wyznaczył geoidę na podstawie m.in. danych satelitarnych, lotniczych i morskich, za to dostał nagrodę.

Mgr inż. Daniel Zinkiewicz pisał o systemie satelitarnym SISNet. To element wspomagający nawigację satelitarną. Czemu służy? Zacznijmy od początku. System nawigacji satelitarnej nie jest idealny. Na przykład w mieście widoczność zasłaniają budynki, przeszkodą dla sygnału satelity są też mosty. A to sprawia, że pomiary (niezbędne np. do kierowania transportem), nie są wiarygodne. I tu pomaga SISNet – wysyła korektę danych (ze stacji monitorujących na Ziemi), przez internet. Daniel Zinkiewicz stworzył program umożliwiający właśnie odbiór sygnału drogą wirtualną.

Kolejny z wyróżnionych - dr. inż. Arkadiusz Tyszko opracował system, który zbiera dane o przepustowości na drogach. - Przejazd najkrótszy, nie zawsze będzie przejazdem najszybszym – mówi dr Tyszko. - Nawet, gdy opanujemy topografię miasta, zapamiętamy gdzie i w których godzinach tworzą się zatory, nie jesteśmy w stanie przewidzieć na przykład wypadku. Stąd pomysł na Inteligentny System Nawigacji Pojazdów, który może zaproponować użytkownikowi optymalną trasę tak, aby uniknął korków. Ma on też dostarczać na bieżąco także informacje na temat przejazdu trasą. Tak jest i bezpieczniej, i szybciej, i taniej.

 

Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień:

Dr inż. Wojciech Jarmołowski
Dr inż. Wojciech Jarmołowski odbiera nagrodę
mgr inż. Daniel Zinkiewicz
Mgr inż. Daniel Zinkiewicz, dr inż. Adam Ciećko
dr. inż. Arkadiusz Tyszko
Dr. inż. Arkadiusz Tyszko, Prof dr hab. inż. Stanisław Oszczak
Zdjęcie wspólne
Prof. S. Oszczak, Dr inż. A. Tyszko, min. A. Aumiller, dr. inż. W. Jarmołowski, prof. J. Kryński
dr. inż. A. Tyszko - wyróżnienie
dr. inż. A. Tyszko - wyróżnienie
 

 

 
wstecz